środa, 10 października 2012

Porek brzozowy - Piptoporus betulinus

Stosowany w medycynie ludowej do robienia wywarów i wyciągów leczniczych, o bliżej dziś niesprecyzowanym działaniu. Można natrafić na informacje, że ma działanie stymulujące układ odpornościowy a także możliwość zwalczania komórek nowotworowych. Pojawiają się także informacje o psychoaktywnych i stymulujących właściwościach. W atlasach zazwyczaj klasyfikowany jako niejadalny, chociaż krąży opinia, że młode osobniki można konsumować. Z ciekawostek Porek brzozowy znaleziono przy szczątkach człowieka lodu sprzed 3300 lat p.n.e. Teraz co najwyżej można domniemywać po co Ötziemu była huba brzozowa.

Przejrzałem internet pod kontem przygotowywania porka i w zasadzie nic konkretnego nie znalazłem, poza przepisem preparatu od „Daru natury”, który nazywa się "Guz brzozy” (zawierającego Porek brzozowy (Piptoporus betulinus) i Błyskoporek podkorowy (Inonotusobliquus) – tak zwana Czarna huba). Jednak skłaniał bym się ku opinii, że Błyskoporek podkorowy jest bardziej cenny pod względem swoich właściwości i jemu bym poświecił baczniejszą uwagę. Przepis przygotowania pozwoliłem sobie przepisać poniżej. Na taką herbatkę to chyba można się skusić ;].


Wywar z porka:

1 łyżkę "Guza brzozy" zalać szklanką wody pozostawić na kilka godzin, następnie podgrzać do temperatury wrzenia, zestawić z ognia, przykryć i parzyć ok. 10 minut, przecedzić. Można dodać mleka. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz